Basından

Artık kaybolmayacaksınız, ARVENTO sizi takip ediyor

Adana'da elektronik sektöründe öncü kuruluş olan Güngör Elektronik, ARVENTO Adana Bölge Bayiliği'ni alarak önemli bir hizmete imza atıyor.

ADANA (GÜNAYDIN)- Adana'da elektronik sektöründe öncü kuruluş olan Güngör Elektronik, ARVENTO Adana Bölge Bayiliği'ni alarak önemli bir hizmete imza atıyor.
'Artık kaybolmayacaksınız' sloganı ile yola çıkan Güngör Elektronik, araç takip sistemi hakkında gazetemize önemli bilgiler verdi.

Günaydın: Pazar payı, hizmetleriniz, hedefleriniz, pazardaki konum hakkında bilgi verir misiniz?
Güngör Kılıç: Mobil takip sistemleri üretmek amacıyla 2005 yılında %100 yerli sermaye ile Türkiye'de kurulan Arvento Mobile Systems, bugün 8.000'in üzerinde müşteri ve 120.000'ne yakın araç referansı ile Türkiye'deki araç takip pazarının en büyük oyuncusu ve pazar lideridir. Türkiye'de geliştirip ürettiği yazılımlarını ve cihazlarını bugün itibari ile 18 ülkeye ihraç etmektedir. Lokomotif ürünü araç takip ve filo yönetim sistemleri olan Arvento, bu ürünlerin yanı sıra, son kullanıcıya yönelik nesne/kişi takip sistemleri ve tekne takip sistemleri geliştirip üretmektedir. Bugün dünyada mobil takip sistemleri alanında, kendi teknolojisini üreten ve bunu paket halinde sunabilen sayılı şirket arasında yer almaktadır.
Kendi teknolojisini üretmenin verdiği esneklik ile standart sistem ve uygulamaların yanı sıra sektörlere özel geliştirdiği yazılımlar ve mobil uygulamalar ile farklılaşan Arvento, özel sektör ve kamuda binlerce araçlık filoları kapsayan, Türkiye'nin en büyük araç takip projelerine imzasını atmaya devam etmektedir.
 Mobil takip sistemleri alanında yurt içinde ve yurt dışında markalaşmayı hedefleyen Arvento, dünya standartlarında, yenilikçi teknolojik sistemler ve cihazlar geliştirmek amacıyla çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir.

Günaydın: Araç takip ve filo yönetiminde sistem nasıl çalışıyor?
Güngör Kılıç: Araç takip sistemi temel olarak şu şekilde çalışmaktadır; araçlara takılan mobil veri cihazları, GPS uydularından aldıkları konum bilgilerini ve bağlı sensörlerden gelen sıcaklık ve benzeri telemetrik bilgileri, GSM/GPRS şebekesi üzerinden kontrol ve iletişim merkezi'ne aktarırlar. Gelen bilgiler özel yazılımlar sayesinde derlenir ve sunucular üzerindeki veri bankasına kaydedilir.
Kullanıcı tarafında ise, yazılımlar sayesinde araçlar on-line veya geçmişe yönelik olarak izlenebilir, araçlardan gelen bilgiler görülebilir, araçların alarm ve program durumları değiştirilebilir. Bu araç takip sistemlerinin temel çalışma mantığıdır. Araç takip sistemlerini ve bu sistemleri satan firmaları birbirlerinden ayıran en önemli konu başlıkları ise sundukları; filo yönetim yazılımları, mobil uygulamaları, sayısal haritaları, cihaz teknik özellikleri, garanti süreleri, satış sonrası hizmetleridir.

Günaydın: Sunmuş olduğunuz çözümlerinizde kullanmış olduğunuz sisteminizden bahseder misiniz?

Güngör Kılıç: Arvento'yu Türkiye'de ve dünyada farklılaştıran en önemli özelliği, kendi teknolojisini üretiyor olmasıdır. Hem cihazlarımızı hem de yazılımlarımızı Türkiye'de üretiyoruz.  Dünyada araç takip ve filo yönetim sistemini; yazılım, cihazlar ve satış sonrası hizmetler olarak paket halinde müşterilerine sunabilen sayılı firma arasındayız. Standart uygulamaların yanı sıra sektörlere özel olarak geliştirdiğimiz uygulamalar ile farklı çözümler sunuyoruz.  Bu uygulamalarımızın bazılarından söz etmemiz gerekirse; Unilever-Algida'nin 1.000'nin üzerinde  araç ve soğuk hava deposunda kullanılan Sıcaklık Takip ve Kontrol Sistemi, Sabancı Grubuna ait Akçansa tarafından 500'ün üzerinde araçta kullanılan Hazır Beton Sevkiyat ve Filo Yönetim Sistemi, Ankara Özel Halk Otobüsleri Odası'na bağlı araçlar 500'ün üzerinde otobüste kullanılan Halk Otobüsleri ve Şehir İçi Toplu Taşıma Araçları Yönetim Sistemi, Sağlık Bakanlığı ve 80 ilimizin İl Sağlık Müdürlüklerine ait tüm 112 Acil ambulanslarında ve Orman Genel Müdürlüğü'ne ait yangın araçlarında toplamda 8.000'in üzerinde ekipte kullanılan Acil Durum Operasyon Yönetim Sistemi, İSTAB (İstanbul Toplu Taşımacılar Birliği Derneği) üyesi firmaların 3.000'in üzerindeki servis aracında kullanılan Servis Araçları Takip ve Kontrol Sistemi, BOTAŞ International Limited tarafından yaklaşık 150 araçta kullanılan Emniyetli Sürüş Kontrol Sistemi, Türkiye'nin farklı bölgelerinde faaliyet gösteren taksi ve çekicilerde kullanılan Taksi / Çekici Yönetim Sistemi, Neziroğlu Şirketler Grubuna ait 1000'in üzerinde araçta kullanılan Filo Periyodik Bakım ve Servis Takip Sistemi'ni ilk etapta sayabiliriz.


Günaydın: Araç takip ve filo yönetiminde son dönemlerde yaşanan teknolojik gelişmeler nelerdir? Bu alanda beklenen yenilikler var mı?

Güngör Kılıç: Sektörümüzde her yıl yeni ürünler ve uygulamalar geliştiriliyor. Biz de Arvento olarak, dünyada ve Türkiye'de sektöre katkıda bulunan, öncü ürünler ve uygulamalar geliştiren firmalar arasında yer alıyoruz. Şu anda, Türkiye'nin yanı sıra 18 ülkede daha faaliyet gösteriyoruz ve dünyanın farklı bölgelerinde düzenlenen uluslararası fuarlara katılıyoruz. Bu sayede son gelişmeleri takip ederek, sektörün nabzını tutabiliyoruz.
Bu yıl dünya genelinde, kullanıcıların hayatlarını daha da kolaylaştıran, uygun maliyetli yeni uygulamalar ve ürünlerin geliştirildiğini görüyoruz. Kurumsal kullanıcıların yanı sıra, bireysel kullanıcılara yönelik uygulamalar da ilgi görmeye başladı. Bu yeni uygulamalardan örnekler vermek gerekirse; Arvento olarak biz standart araç takip sistemimizin yanı sıra, araçların Cep Bilgisayarı, BlackBerry, Nokia, iPhone ve iPad 'den de izlenmesini sağlayan yeni uygulamalar geliştirdik. Özellikle iPhone ve iPad uygulamaları kendi alanında ilk olma özelliği taşıyan uygulamalardır. Kullanıcılar, bu uygulamalar sayesinde internete bağlandıkları her yerden araç filolarını takip ve kontrol ediyorlar.  Bir diğer yeni ürünümüz ise gelişmiş özelliklere sahip yeni araç takip cihazımız imt.14. Dünyadaki en gelişmiş modüllerin ve sensörlerin kullanıldığı, hassasiyeti çok yüksek bir araç takip cihazı olan imt.14, şu anda 18 ülkede kullanılmaktadır. Bir diğer yeni ürünümüz ise Connected Navigasyon ve İş Takip Sistemi. Araç takip sistemi, navigasyon cihazı ve merkez arasındaki iletişime dayalı olarak çalışan sistem, gidilecek hedefin merkezden navigasyon cihazına gönderilmesi ve rotanın otomatik olarak çizilmesi,  görev formlarının cihaz üzerinden gönderilmesi ve benzeri birçok özellik barındırıyor. Böylece iş süreçlerinin en kısa ve en etkin şekilde yönetilmesini sağlıyor. Bir diğer ürünümüz ise Uydu ve GSM iletişiminin beraber çalıştığı yeni araç takip cihazımız. Bu cihaz GSM'in olmadığı yerlerde otomatik olarak Uydu iletişimine geçiyor. Böylece GSM şebekesinin olmadığı yerlerde de araç takibi yapılabiliyor. Pazara yeni sunduğumuz yakıt seviye sensörü ile araç deposundaki yakıt seviyesini anlık olarak takip edebiliyoruz.  Şu anda daha birçok yeni ürün üzerinde çalışmaya devam ediyoruz ve bu ürünleri de bu yıl içerisinde pazara tanıtmayı hedefliyoruz.

Günaydın: Araç takip ve filo yönetiminde yaşanabilecek olumsuzluklar ve bunlara karşı almış olduğunuz önlemler nelerdir?
Güngör Kılıç: Kullanıcılar, araç takip sistemi satın alırken, yalnızca bir cihaz değil, aslında geniş kapsamlı bir sistem satın alıyorlar.7/24 on-line çalışan bu sistemin, kesintisiz ve sağlıklı bir şekilde çalışması için teknik altyapının ve satış sonrası hizmetlerin en iyi şekilde sağlanması gerekiyor. Araç takip sistemi kullanan firmaların, bu alanda yaşayabileceği olumsuzluklar, teknik altyapının ve satış sonrası hizmetlerin yetersizliğinden kaynaklanabilir. Bu nedenle firmalar, bu sistemi alırken fiyattan çok sistemi satın aldıkları firmanın referanslarına, kaç araçlık projelere imza atıldığına ve satış sonrası hizmet ağına mutlaka bakmalılar. Tek kriter fiyat olmamalı. Ucuz diye alınan sistemler, daha sonra çalışmadığı zaman tekrar yeni bir sistem alınmak durumunda kalınıyor ve çok daha pahalıya mal oluyor. En önemli önlem, başlangıçta doğru firmayı seçmekten geçiyor. Sahada en fazla müşteri ve cihaz sayısına sahip firma olarak bugüne kadar birçok tecrübeler edindik ve bu tecrübeler doğrultusunda birçok önemli tedbirler aldık. Bizi rakiplerden farklı kılan en özelliklerden birinin de bu olduğunu düşünüyoruz.
Biz Arvento olarak, standart bir araç takip sistemi paketimizde; araç takip cihazını, montaj hizmetini, yazılımları, lisanslı sayısal haritaları, sistem eğitimini, 2 yıllık abonelik hizmet bedelini ve abonelik süresince devam eden sınırsız cihaz ve yazılım garantisini sunuyoruz. Araç takip sistemleri alanında, Türkiye'deki en geniş satış ve yetkili servis ağına sahip şirketiz. Yazılım ve altyapı konusunda ise Türkiye'nin önde gelen mühendislerinden oluşan güçlü bir ekibimiz var. Türkiye'nin herhangi bir yerinde yaşanabilecek bir soruna en kısa sürede müdahale edebilecek durumdayız.